İNSANCA YAŞAMAYA YETECEK BİR ÜÇRET

Genel Başkan Muzaffer KALA, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına insanca yaşamaya yetecek bir üçret zammı yapılmasını istedi.

Genel Başkan Muzaffer KALA, Memur ve memur emeklisi maaşlarına yapılan zamlarla ilgili yaptığı açıklamada;

“Bilindiği üzere memur maaşları  zammı ve memur emeklileri maaşı zammı yetkili sendika ile yapılan toplu sözleşmeye göre belirleniyor. Her yılbaşında ve temmuz ayında bir önceki 6 ayın enflasyon oranlarıyla sözleşmedeki zam oranı arasındaki fark da yeni yapılacak zamma eklendiği için memur maaş zammı son 6 aylık enflasyon oranının açıklanmasının ardından belli oluyor.

TÜİK verilerine göre 2020 Temmuz-Aralık dönemini kapsayan altı aylık dilimde ise enflasyon yüzde 8,36 olarak gerçekleşmiştir. Buna göre “toplu sözleşme” gereğince  memurların ve memur emeklilerinin maaşlarına 15 Ocak’tan  itibaren 2021 yılının ilk altı ayı için %3 zam ve önceki yılın ikinci altı ayında cebinden çıkan %4.36 enflasyon farkı  zam diye yansıtılmıştır. Böylece 3 milyon memurun ve 2 milyon memur emeklisinin 15 Ocak 2021 tarihinden itibaren alacakları maaşlarında yüzde 3 zam ve yüzde 4.36 dan altı ay önceki alacağı enflasyon farkı verilerek toplamda % 7.36, oranında bir artış olmuştur..

Memur ve memur emeklisinin maaşına  %3 zam yapılmıştır.%4,36 maaşa zam değil geriye dönük altı aylık alacağımızdır.

SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına yüzde 8.36 oranında zam,asgari üçrete yüzde 21,56 zam yapıldı, yüzde 14.6 enflasyon sözkonusu, ancak piyasada gerçek enflasyon yüksektir.  Çeşitli mal ve hizmetler enflasyonu yıllık yüzde 28.12, ulaştırma enflasyonu yüzde 21.12,  gıda enflasyonu ise yüzde 20.61 artmıştır. Kamu görevlilerinin ve emeklilerin alım gücünün düştüğü herkesin malumudur. 

TÜİK tarafından açıklanan söz konusu resmi enflasyon verilerinin kamu görevlileri, işçiler ve emekliler başta olmak üzere halkın nezdinde  çok şüpheli ve tartışmalı  olup inandırıcılığı  kalmamıştır.

Siyasal kuruluşların memur kolları gibi faaliyet gösteren yoldaş,yandaş ve ülküdaş konfederasyon ve bağlı sendikalar kamu görevlilerinin hiçbir temel sorununu çözmedikleri gibi birde çıkıp her biri ayrı ayrı ballandırarak  “tarihi başarı ve kazanım”ların dan bahsetmekteler.

Bu üç konfederasyona bağlı hangi sendikanın üyesi olursa olsun sonuçta kaybeden  her defasında tüm kamu görevlileri ve emekliler olmuştur.

TÜİK’in hedeflenen enflasyon rakamlarına göre yapılan artışlarla yetinilmesi  beklenilen, vergi artırımları ile daha cebine girmeden el konulan, yoksulluk sınırından açlık sınırına doğru hızla ilerleyen  beş milyonu aşkın kamu görevlisi ve memur emeklisinin daha fazla fedakarlık yapacak hali kalmamıştır.Toplu sözleşme hükümleri de güncelliğini yitirmiştir.

Kamu görevlilerinin ve emeklilerin maaşlarına zam gündeme alınarak, piyasanın gerçek fiyatları ve geriye dönük alım gücü kayıplarını da kapsayacak şekilde tüm tarafların müdahil olması ile yeniden değerlendirilip, tespit edilecek  insanca yaşamaya yetecek bir zam yapılmalıdır,.”dedi.

 

Written by meskon

MESK Memur ve Emekli Sendikaları Konfederasyonu Confederation of Public Servant and Retired Unions,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir